Alo 183 Sosyal Destek Hattı ve Alo 144 Sosyal Yardım Hattı personeline 22 – 27 Eylül 2014 tarihleri arasında planlanan Hizmet içi Eğitim Programı yapıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından düzenlenen, Alo 183 Sosyal Destek Hattı ve Alo 144 Sosyal Yardım Hattı personeline, Gaziantep Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Konferans Salonunda, 22 – 27 Eylül 2014 tarihleri arasında planlanan Hizmet içi Eğitim Programı yapıldı. Halkla İlişkiler Müşaviri Selami GÜDER ile Gaziantep Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmet ZOR’un açılış konuşmalarıyla başlayan hizmet içi eğitim hafta boyunca çağrı merkezi çalışanlarının yoğun ilgisiyle karşılanmıştır.
22 Eylül Pazartesi günü, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü hizmetleriyle ilgili, ASP Uzman Yardımcısı Ezgi ERGÜNEŞ DURAN 6284 sayılı kanun, kadına yönelik şiddetin azaltılması ile protokoller, Sosyal Çalışmacı Aynur SERBES ise kadın konukevi, ilk kabul merkezi ve şiddet önleme ve izleme merkezleri hakkında sunum yapmışlardır. AB ve Dış İlişkiler Başkanlığı hizmetleriyle ilgili olarak, Sosyal Çalışmacı Filiz DİK uluslararası sosyal hizmet faaliyetleri hakkında sunum yapmıştır.
23 Eylül Salı günü Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü hizmetleriyle ilgili Sosyolog Özkan DOĞRUER tarafından madde bağımlılığı ile 5395 sayılı kanun hükümleri-uygulamalarını sunmuş, Sosyal Çalışmacı Hakan KEÇE tarafından çocuk bakım mevzuatı, yetiştirme yurtları, sevgi evleri, çocuk evleri çocuk evleri siteleri hakkında sunumunu gerçekleştirmiş, ASP Uzman Yardımcısı Hatice SEFİ DAĞ tarafından kbrm-bsrm-çogem sokakta yaşayan çalışan çocuklara yönelik hizmetleri anlatmış, Araştırmacı Hakkı BİLGİÇ koruyucu aile, evlat edinme, sosyo ekonomik destek hakkında sunum yapmış, Sosyal Çalışmacı Firuzan ÖZKUL SEYFALİ özel kreşlerle ilgili bilgi vermiş, Sosyal Çalışmacı Kenan TOPÇU 3413 sayılı kanun kapsamında işe yerleştirme ile etik davranış kuralları hakkında bilgi vermiştir.
24 Eylül Çarşamba günü Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü hizmetleriyle ilgili olarak Sosyal Çalışmacı Mehmet Kürşat ALDEMİR yaşlılara sunulan sosyal hizmetleri, Araştırmacı Mehmet PİRGON engelli bakım, bakım rehabilitasyon merkezleri, engelsiz yaşam merkezleri, umut evleri ve mevzuat, İşaret Dili Tercümanı Cem GÜNEŞ engelli hakları, işaret dili sertifikası ve erişilebilirlik, ASP uzmanı Fatma GÖKMEN engelli istihdamı ile engelli kamu personel sınavı hakkında bilgi vermişlerdir.
25 Eylül Perşembe günü Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü hizmetleriyle ilgili olarak Sağlık ve Düzenli Yardımlar Daire Başkan Vekili Vakkas DEMİR tarafından genel sağlık sigortası, gelir testi, şartlı nakit yardımı, eşi vefat eden kadınlara verilen maaş ve muhtaç asker yakını yardımı, Engelli ve Yaşlı Yardımları Daire Başkan Vekili Arzu BOZOK 2022 maaşı, yaşlı ve engelli maaşı ve evde bakım aylığı, İstihdam Dairesi Başkanı Oğuz ÖZDEMİR sosyal yardım ve istihdam bağlantısı, Proje Değerlendirme Dairesi Başkan Vekili Selami TOPUZ tarafından proje destekleriyle ilgili sunumlar yapılmıştır.
26 Eylül Cuma günü Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı hizmetleriyle ilgili olarak, Şube Müdürü Mehmet Ali YENİÇERİ mevzuat, proje, protokol, uygulama, bakım onarıma ihtiyaç duyulan şehitlikler ve bedelli askerlik, Şube Müdürü Ali Şefik DENİZ şehit yakınlarının yasal hakları, gazilerin yasal hakları, şehit yakınları ve gazilerin işe yerleştirilmesi, şehit yakınları ve gazilere maaş bağlanması hakkında sunum yapmışlardır.
27 Eylül Cumartesi günü Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü hizmetleriyle ilgili olarak, Psikolog Aynur GÖNCÜ aile danışma merkezleri ve aile toplum hizmetleri alanındaki projeler, Sosyolog Sibgetullah KAYA sosyal hizmet merkezleri, projeler, asdep ve protokollerle ilgili sunum yapmıştır. Bakanlığımız Hukuk Müşavirliği hizmetleriyle ilgili olarak Hukuk Müşaviri Ayşe KÜRKÇÜ KIZILKAYA davalara müdahillik talepleri, hukuksal destek, mevzuat proje ve protokollerle ilgili bilgi vermiştir. Çağrı Merkezi çalışanlarının aktif katılımlarıyla karşılıklı görüş ve önerilerin dile getirildiği eğitim programı 27 Eylül Cumartesi günü sona ermiştir. Çağrı Merkezi personeliyle gruplar halinde eğitim günleri boyunca akşam vakitleri istişare toplantıları düzenlenerek Çağrı Merkezlerinde gözlemlenen problemlerin çözümüne yönelik çalışmalar yapılmıştır.


Sonraki Sayfa: Şehit Yakınları ve Gazilerin İş Ve İşlemlerine Yönelik Hizmet İçi Eğitim Programı Gerçekleştirildi.

Önceki Sayfa : Düzenli Merkezi Yardımlara İlişkin Uygulama Kılavuzu Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Tarafından Yayınlanmıştır.