Şehit Yakınları ve Gazilerin İş Ve İşlemlerine Yönelik Hizmet İçi Eğitim Programı Gerçekleştirildi.

Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı ile Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı işbirliğinde düzenlenen “Şehit Yakınları ve Gazilerin İş ve İşlemlerine Yönelik Hizmet İçi Eğitim Programı” Sertifika Töreninin ardından sona erdi.
 
24-28 Şubat 2014 tarihleri arasında 81 İlimizden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcıları ve alanda çalışma yürüten bir personelimizden oluşan toplam 180 katılımcıya yönelik Antalya’da gerçekleştirilen Hizmet İçi Eğitim Programının ilk gününde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Mustafa ŞİMŞEK tarafından Başkanlığımızın hizmetleri hakkında bilgiler verilmiştir.
 
Aynı gün öğleden sonra gerçekleştirilen oturumda Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Şube Müdürü Güngör ERKOÇOĞLU ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Musa ŞAHİN tarafından Sosyal Güvenlik Mevzuatı, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, vazife malullüğü, harp malullüğü, terör mağduru sivil vatandaşlar, temel mevzuat düzenlemeleri hakkında kapsamlı birer sunum gerçekleştirilmiştir.
 
Programın ikinci günü Aile ve Sosyal Politikalar Uzman Yardımcısı Türkan KASAPOĞLU tarafından tüm mevzuat kapsamı, sosyal haklar ve bunların kullanımı konusunda bilgi aktarımında bulunulmuş, ardından AR-GE Birim Sorumlusu Şube Müdür Vekili Tayfun ÖZEK ve Bilgi İşlem Uzmanı Ahmet SARAÇ tarafından ücretsiz seyahat hakkının kullanımı ve ücretsiz seyahat modülü hakkında uygulamalı çalışma gerçekleştirilmiştir.
 
Eğitim Programının üçüncü günü İçişleri Bakanlığı Şube Müdürü Altan YILMAZ tarafından şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarının istihdamına yönelik uygulamalar ve karşılaşılan sorunlar ayrıntılı olarak ele alınmış ve katılımcıların beklentileri değerlendirilmiştir. Aynı gün öğleden sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Etik Komisyonu Üyesi Kenan TOPÇU, Kamu Görevlileri Etik Kurulu, Kamu Görevlilerinin Etik Sorumlulukları ve buna ilişkin mevzuat hakkında bilgiler vermiştir.
 
Programın dördüncü ve son gününde ise Psikolog Ali Şefik DENİZ tarafından psiko-sosyal destek ve iş akış süreci hakkında bilgi verilmiş, Şehit ve Gazi Bilgi Notu formları uygulaması gerçekleştirilmiştir. Eğitim Uzmanı Arzu BAŞER ilk müdahale biriminin beklentilerinden söz etmiştir. Şube Müdürü Mustafa ŞİMŞEK tarafından bedelli askerlik kapsamında sağlanan kaynağın kullanımına ilişkin usul ve esaslar hakkında bilgi verilmiştir. Şef Oğuzhan ALPASLAN tarafından istihdam hakkının kullanımında kullanılacak formlar aktarılmıştır.
 
AR-GE Birim Sorumlusu Şube Müdür Vekili Tayfun ÖZEK ve Bilgi İşlem Uzmanı Ahmet SARAÇ tarafından istihdam modülünün aktarımının ardından sertifika töreni ile eğitim programı tamamlanmıştır.
 
Eğitim programına katılımda bulunan personelimizin soruları yanıtlanmış, sorunları paylaşılmış ve öneri ve beklentileri alınmıştır.


Sonraki Sayfa: 6. Aile Şurası, Aile Haftası'nda Ankara'da gerçekleştirilecek.

Önceki Sayfa : Alo 183 Sosyal Destek Hattı ve Alo 144 Sosyal Yardım Hattı personeline 22 – 27 Eylül 2014 tarihleri arasında planlanan Hizmet içi Eğitim Programı yapıldı.